Numer 2/2012 (kwiecień - maj)

Wybrane tematy numeru

Skuteczne Strategie Przedsiębiorstw

Realizacja strategii ciągłego wzrostu (3S) na polskim rynku farmaceutycznym

Wydaje się, że na temat skuteczności komercyjnej przedsiębiorstwa powiedziano już wszystko. Specyfika rynku farmaceutycznego, bardzo konserwatywnego ze względu na dużą ilość ograniczeń powoduje, że wiele kreatywnych pomysłów marketingowych nie może być realizowana. Mimo to jest wiele rozwiązań, które w zgodzie ze wszystkimi przepisami prawa i regulacjami mogą przynieść wymierne korzyści przedsiębiorstwu. Jakie elementy strategii mają największe znaczenie dla podnoszenia konkurencyjności struktur komercyjnych firm farmaceutycznych? Które z obszarów zarządzania biznesem można pominąć lub mają znaczenie drugoplanowe? Jakie miejsce zajmuje etyka w kontekście realizacji dynamicznego wzrostu obrotów przedsiębiorstwa? Jak znaleźć właściwą równowagę pomiędzy procesowym a spontanicznym wdrażaniem rozwiązań biznesowych? Czy wprowadzona od początku roku ustawa refundacyjna zmieni strategie poszczególnych firm farmaceutycznych? Co to jest Strategia 3S i jakich obszarów działalności komercyjnej dotyczy?

Re-alokacja Terytorialna

Koszmar Przedstawiciela, czy Niedoceniane Wsparcie?

Kilka lat temu, podczas rozmowy z Sales Managerem firmy farmaceutycznej, zeszliśmy na temat rekrutacji, właśnie prowadzonej w związku z rozszerzaniem zespołu sprzedażowego. Jeden z kandydatów na nowego przedstawiciela medycznego, zapytany dlaczego zdecydował się rozstać z poprzednim pracodawcą, stwierdził: „w firmie przeprowadzono zmianę struktury terytorialnej, zmieniono mi teren pracy i straciłem całą motywację i zaangażowanie; nie mogłem już dłużej tam pracować…”.
Czy rzeczywiście zmiana terenu jest/musi być aż tak problematyczną sprawą? Jakie są pozytywne i negatywne konsekwencje takiej zmiany?

W Erze Ciągłych Zmian, Nadal Zbyt Dużo Biznesu Jak Zwykle?

Survey Zespołów Sprzedaży

W globalnej walce o udziały rynkowe, zdolność adaptacji i mobilizacji zasobów ludzkich wokół elastycznego modelu komercyjnego jest warunkiem sukcesu. A w wyścigu zwyciężą najlepsi.

Metafory w Konstruowaniu Działu Sprzedaży

Jako jej autora uznaje się Garetha Morgana, który pomysł, by przedsiębiorstwo, dział lub grupę osób opisać jako coś. Rzecz, zwierzę, roślinę, maszynę, system, czy cokolwiek innego. Założenie jest tu takie, że bazując na mocno ogólnej wiedzy jak coś działa i realizuje swoje podstawowe funkcje, można wyjaśnić, jak żyje i według jakich zasad funkcjonuje forma tak złożona, jak dowolna organizacja lub jej część. Pomysł jest, trzeba przyznać, śmiały, ale pozwala spojrzeć na miejsce, w którym pracujemy w zupełnie odmienny sposób.

Znaleźć Właściwy Ton

Fakt, że twój salon, samochód czy garderoba są niebieskie, nie oznacza, iż materiały do twojej kampanii powinny być takie same.

Spotkanie mające na celu ocenę nowej kampanii, nowego programu taktycznego, lub nowe podejście do opracowania treści dla twojego brandu, powinno być najciekawszą częścią twojego tygodnia pracy. I często jest.

Zarządzanie Sobą w Czasie

...w pracy przedstawiciela medycznego

Zarządzanie czasem, zarządzanie sobą w czasie, zarządzanie czasem pracy, zarządzanie swoim czasem..., no właśnie, jak to z tym czasem jest w praktyce? Warto zacząć od tego, że czasem nie da się w żaden sposób zarządzać! Czas płynie nieubłagalnie, nie można go cofnąć, nie można go zatrzymać ani nie można odłożyć go na lokatę, zainwestować czy też kupić. Doba trwa dla każdego z nas tyle samo, czyli tylko bądź aż 24 godziny. To, jak wykorzystamy czas w ciągu doby zależy w głównej mierze od nas samych. To, co my możemy zrobić i co jest zależne od nas, to zarządzanie sobą w czasie. Umiejętność ta jest kluczem do sukcesu i zadowolenia z pracy przedstawiciela medycznego. Jak zatem to robić, a raczej, co robić, aby móc robić więcej rzeczy w tym samym czasie?

Internet to Medium "Pull"

Internet jest bardzo ciekawym medium. Z jednej strony łączy elementy mediów tradycyjnych (obecnie możemy oglądać wideo, słuchać transmisji audio), marketingu bezpośredniego (komunikacja one-2-one, zbieranie danych) z unikalną cechą interaktywności.

Zwolnienia Grupowe

W dobie panującej recesji oraz postępującej restrukturyzacji, redukcja zatrudnienia staje się zjawiskiem coraz częściej spotykanym. Przyzwyczajmy się do nagłówków gazet informujących o kolejnych zwolnieniach grupowych przeprowadzanych coraz częściej także przez firmy farmaceutyczne. Pracodawca, który planuje zwolnienie większej liczby pracowników, powinien brać pod uwagę szczególne przepisy dotyczące zwolnień grupowych. Naruszenie obowiązków z nich wynikających skutkować może koniecznością wypłaty odszkodowania lub przywrócenia pracownika do pracy. W ramach zwolnień grupowych zdarzają się jednak zwolnienia mniej spektakularne, tzw. zwolnienia indywidualne, gdzie podstawa prawna pozostaje ta sama.

Lista numerów

Sonda

W chwili obecnej nie ma żadnej aktywnej sondy.

Zobacz wyniki i pozostałe sondy