Aktualności

EMA przyjęła wniosek firmy Takeda o pozwolenie na dopuszczenie do obrotu ixazomibu

Takeda Pharmaceutical Company Limited (TSE: 4502) ogłosiła dziś, że Europejska Agencja ds. Leków (EMA) przyjęła wniosek o pozwolenie na dopuszczenie do obrotu w leczeniu pacjentów z nawrotowym i/lub opornym na leczenie szpiczakiem mnogim ixazomibu, doustnego inhibitora proteasomów. Dnia 23 lipca Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP), organ EMA, wydał pozwolenie na przyspieszony tryb oceny ixazomibu. Jest to tryb zarezerwowany dla leków, których stosowanie uważa się za leżące w interesie zdrowia publicznego, a w szczególności za innowacyjne pod względem terapeutycznym.

IMS Health o projekcie wrześniowej listy refundacyjnej

W projekcie listy refundacyjnej, która będzie obowiązywać od 1 września 2015 roku pojawił się pierwszy lek biopodobny do leku biologicznego zawierającego insulinum glargine. W wyniku dodania dwóch leków sierocych, zawierających odpowiednio riocyguat i macitentan, poprawia się dostęp do leczenia chorych z nadciśnieniem płucnym.
 

Novartis odsprzedaje 3 leki brytyjskiemu start-upowi biotechnologicznemu

Każda firma stosuje własne metody zarządzania lekami eksperymentalnymi, które nie pasują już do ich pipelines. Dla firmy Novartis ostatnia transakcja oznaczała przekazanie trzech terapii firmie Mereo, start-upowi powstałemu w Londynie dzięki inwestycjom wysokości 119 mln USD ze strony dwóch dużych brytyjskich inwestorów oraz umowie o współpracy z firmą CRO, Icon.

W zamian, Novartis staje się częścią nowego brytyjskiego sektora biotechnologicznego, obiecując jednocześnie pomoc w finansowaniu przyszłych prac rozwojowych, jeśli Mereo zwróci się o dodatkowe pieniądze na przyspieszenie prac. Woodford Investment Management oraz Invesco – dwie grupy inwestycyjne, które mocno zaangażowały się w brytyjską biotechnologię – popierają transakcję Novartisu.

100% skuteczność szczepionki przeciw Eboli firmy Merck/MSD?

Szczepionka przeciw wirusowi Ebola firmy Merck/MSD, rozwijana we współpracy z NewLink Genetics, ochroniła 100% pacjentów przed zakażeniem wirusem. Tak wynika z dotychczas zebranych danych z toczących się badań, co daje ogromne nadzieje, że uda się zapobiec przyszłym wybuchom epidemii.
Szczepionka ta, rVSV-ZEBOV, znajduje się na półmetku dużego badania Fazy III prowadzonego w Afryce Zachodniej, miejscu ostatniego – i zarazem najbardziej śmiercionośnego – wybuchu epidemii zakażeń wirusem Ebola. W analizie opublikowanej w magazynie „The Lancet”, każdy pacjent, który otrzymał szczepionkę po wybuchu epidemii zakażeń wirusem Ebola w jego wiosce, był wolny od wirusa w ciągu 6 do 10 dni, informuje Merck/MSD, sugerując, że rVSV-ZEBOV może stać się skuteczną opcją powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa Ebola.

Abbott przejmuje Tendyne Holdings wraz z innowacyjnym systemem wymiany zastawki mitralnej

Abbott ogłosił zawarcie umowy przejęcia Tendyne Holdings, Inc., prywatnego producenta sprzętu medycznego specjalizującego się w opracowywaniu metod wymiany zastawki mitralnej w możliwie najmniej inwazyjny sposób. Zgodnie z warunkami umowy, Abbott przejmie udziały firmy Tendyne, których jeszcze nie posiada, za 225 mln USD płatne z góry, co czyni całą transakcję wartą 250 mln USD, plus potencjalne przyszłe płatności uzależnione od osiągnięcia celów regulacyjnych.

Perjeta firmy Roche zyskała nowe zatwierdzenie w Unii Europejskiej

Roche ogłosił, że Komisja Europejska zatwierdziła produkt Perjeta® (pertuzumab) w kombinacji z lekiem Herceptin® (trastuzumab) oraz chemioterapią w terapii indukcyjnej (stosowanej przed zabiegiem chirurgicznym) u dorosłych pacjentów z HER2-dodatnim, miejscowo zaawansowanym, zapalnym lub wczesnym stadium raku piersi o wysokim ryzyku nawrotu. Perjeta jest pierwszą indukcyjną terapią raka piersi zatwierdzoną przez Komisję Europejską w oparciu o ocenę pCR (remisja całkowita w ocenie patologicznej).

AstraZeneca odsprzedaje prawa do leku Caprelsa firmie Genzyme

AstraZeneca ogłosiła zawarcie definitywnej umowy z należącą do grupy Sanofi firmą Genzyme, w ramach której odsprzeda prawa do leku Caprelsa (vandetanib), stosowanego w leczeniu chorób rzadkich. Caprelsa w 2005 roku uzyskała status leku sierocego od amerykańskiej agencji FDA i jest obecnie dostępna w 28 krajach do leczenia agresywnego rdzeniowego raka tarczycy. W 2014 roku osiągnęła globalną sprzedaż wysokości 48 mln USD.

Sanofi ogłasza utworzenie nowej struktury, by wesprzeć szybszy rozwój firmy

Sanofi ogłosiła plany reorganizacji spółki poprzez utworzenie pięciu Business Units (Globalnych Jednostek Organizacyjnych): Leków ogólnego przeznaczenia i Rynków wschodzących (General Medicines & Emerging Markets), Opieki specjalistycznej (Specialty Care), Diabetologii i Chorób sercowo-naczyniowych (Diabetes & Cardiovascular), Sanofi Pasteur oraz Merial. Nowa struktura firmy zostanie wprowadzona z początkiem stycznia 2016 roku. W razie konieczności zostanie wdrożona procedura konsultacji prawnych i społecznych.

Celgene przejmuje Receptos, wzmacniając przywództwo w obszarze chorób autoimmunologicznych

Celgene oraz Receptos ogłosiły zawarcie definitywnego porozumienia, w ramach którego Celgene przejmie firmę Receptos. Zgodnie z zapisami umowy, Celgene zapłaci 232 USD za akcję Receptos w gotówce, co daje całkowitą wartość transakcji na poziomie około 7,2 mld USD.

Teva parafuje wartą 40 mld USD umowę przejęcia generycznego biznesu Allergan

Zapomnij o wszystkim, co wiedziałeś jeszcze w ubiegłym tygodniu na temat niektórych największych generycznych graczy na świecie. Teva nie dąży już do przejęcia swego rywala, firmy Mylan, Allergan nie będzie już firmą hybrydową – specjalistą w obszarze biznesu brandowego i generycznego. Zamiast tego, obie firmy zawarły pakt. Izraelski gigant wyda ponad 40,5 mld USD – 33,75 mld USD w gotówce oraz w akcjach wartych 6,75 mld USD, dając firmie Allergan 10% udziały w firmie, poinformowała Teva. W zamian przejmie biznes, który w ubiegłym roku przyniósł sprzedaż na poziomie 6,6 mld USD. Pozwoli to firmie Teva umocnić się na szczycie firm generycznych oraz wejść do pierwszej 10 największych producentów leków na świecie.

Allergan zamknie fabrykę w Islandii i zwolni 300 pracowników

Prezes firmy Allergan, Paul Bisaro, podejmuje szybkie decyzje pozbycia się obiektów oraz ludzi uważanych przez niego za zbędne, aby spłacić koszty ostatniej mega akwizycji. Obecnie zawiesił wzrok na korzeniach firmy, planując pozbyć się fabryki wraz z 300 jej pracownikami w Islandii. Przed przyjęciem nazwy Allergan, firma nosiła nazwę Actavis, którą przybrała w 2013 roku, po tym jak amerykański Watson Pharmaceuticals przejął islandzką firmę za 5,5 mld USD. Mimo iż firma zdecydowała przenieść produkcję z Islandii do innych fabryk Allergan, to utrzyma pozostałe obiekty operacyjne zatrudniające 400 osób. Proces likwidacji fabryki rozpocznie za około 18 miesięcy i ma potrwać kolejne 6 miesięcy.

Boehringer Ingelheim dostał wiatru w żagle dzięki serii dopuszczeń leku Spiolto w Unii Europejskiej

Kiedy lek przeciw POChP firmy Boehringer Ingelheim, Stiolto Respimat, z początkiem czerwca uzyskał dopuszczenie na rynek amerykański, szef sprzedaży i marketingu firmy, Allan Hillgrove, przyznał, że presja płatników może istotnie odbić się na cenie leku. Jednak teraz niemiecki producent uzyskał zatwierdzenie w kilku krajach europejskich, co powinno pobudzić sprzedaż leku. W Europie, nosząca nazwę handlową Spiolto Respimat, terapia zdobyła przychylność regulatorów w Chorwacji, Wielkiej Brytanii, Słowacji, Danii, Norwegii, Irlandii, Austrii, Rumunii i Hiszpanii. Firma spodziewa się kolejnych zatwierdzeń w Europie w najbliższych miesiącach, powiedział w oświadczeniu Dyrektor Marketingu, Klaus Dugi.

Sonda

W chwili obecnej nie ma żadnej aktywnej sondy.

Zobacz wyniki i pozostałe sondy