Aktualności

The Fourth Central European Life Science Investment Conference

Financing, Commercialisation and Collaboration: opportunities in Central Europe

23-24 października 2014 r., Hotel Stary w Krakowie

Roche przejmuje amerykańską firmę Seragon za 1,7 mld USD

Roche Holding AG poinformował, że należąca do grupy Roche biotechnologiczna firma Genentech dokonała przejęcia innej amerykańskiej firmy biotechnologicznej, Seragon Pharmaceuticals, za łączną kwotę 1,725 mld USD.
 

Actavis finalizuje transakcję przejęcia Forest Laboratories za 28 mld USD

Actavis ogłosił zakończenie procedury przejęcia amerykańskiej firmy Forest Laboratories za kwotę 28 mld USD. Transakcja przejęcia, której wartość Actavis pokryje częściowo za gotówkę, częściowo akcjami, została zapowiedziana już w lutym, kiedy wartość transakcji wyceniana była jeszcze na 25 mld USD. Actavis informował wówczas, że dotychczasowy CEO firmy, Paul Bisaro, obejmie stery w firmie po połączeniu.

IMS Health przejmie biznesy CRM oraz Information Solutions od Cegedim

IMS Health, globalny dostawca informacji oraz usług technologicznych dla przemysłu farmaceutycznego, ogłosił zamiar przejęcia od firmy Cegedim, globalnego dostawcy usług i technologii adresowanych do sektora farmaceutycznego, biznesów rozwiązań informatycznych oraz CRM (Customer Relationship Management) za 385 mln euro (ok. 520 mln USD) w gotówce.

Abbott przejmuje Veropharm, jednego z liderów na rosyjskim rynku farmaceutycznym

Abbott ogłosił zawarcie ostatecznego porozumienia, na podstawie którego dokona akwizycji Veropharm, wiodącej rosyjskiej firmy farmaceutycznej. Zgodnie z warunkami umowy Abbott nabędzie holding Limited Liability Company Garden Hills, który obecnie posiada pakiet kontrolny akcji Veropharm, za od 13,6 mld rubli do 17 mld rubli (od 395 mln USD do 495 mln USD) w zależności od momentu zamknięcia transakcji. Garden Hills posiada obecnie ponad 80% udziałów w Veropharm, ale zanim transakcja zostanie sfinalizowana będzie prawdopodobnie posiadał już 95% udziałów. W ramach umowy Abbott przejmie także długi netto wysokości 4,7 mld rubli (ok. 163 mln USD).

Nexavar® (sorafenib) firmy Bayer został zarejestrowany na terenie UE w leczeniu zróżnicowanego raka tarczycy

Firma Bayer HealthCare i Onyx Pharmaceuticals, Inc., filia zależna Amgen, ogłosiły, że Komisja Europejska (KE) wydała pozwolenie na dopuszczenie do obrotu dla doustnie podawanego inhibitora wielokinazowego Nexavar® (sorafenib) w leczeniu pacjentów z postępującym, miejscowo zaawansowanym lub przerzutowym, zróżnicowanym (brodawkowaty/pęcherzykowaty/z komórek Hurthle’a) rakiem tarczycy (ang. differentiated thyroid carcinoma, DTC), opornym na leczenie jodem radioaktywnym (ang. radioactive iodine, RAI). Wcześniej lek Nexavar otrzymał status leku sierocego w leczeniu pęcherzykowatego i brodawkowatego raka tarczycy na terenie Unii Europejskiej.

Obiecujące wyniki badań klinicznych firmy Actelion w terapii nadciśnienia płucnego

Szwajcarska firma Actelion ma powody do zadowolenia po tym, jak wyniki badań klinicznych nad jej produktem do leczenia nadciśnienia płucnego (PAH – pulmonary arterial hypertension) okazały się lepsze niż oczekiwano, a także przekraczając oczekiwania analityków dotyczących dochodów za pierwszy kwartał, dzięki szybko rosnącej sprzedaży nowej terapii nadciśnienia. Nie dziwi w związku z tym fakt, że Actelion stał się przedmiotem pogłosek mówiących o firmie, jako celu akwizycji. Jednak CEO, Jean-Paul Clozel, nie jest zainteresowany wchodzeniem w jakiekolwiek rozmowy o tego typu transakcji.

Pfizer i Cellectis nawiązują globalną strategiczną współpracę w zakresie immunoterapii przeciwnowotworowych

Pfizer i francuska firma Cellectis nawiązały globalną współpracę w zakresie rozwoju immunoterapii CAR-T (chimeryczny receptor antygenowy dla limfocytów T, z ang. chimeric antigen receptor T-Cell) – w obszarze onkologii skierowanej na wybrane cele terapeutyczne. Opracowana przez Cellectis technologiczna platforma CAR-T zapewnia unikatowe, allogeniczne podejście (wykorzystanie limfocytów T pozyskanych od jednego dawcy do zastosowania u wielu pacjentów) do rozwijania terapii CAR-T, które wyróżnia się od podejścia autologicznego (gdzie stosuje się odpowiednio przygotowane komórki własne pacjenta do zwalczania komórek rakowych).

IMS Health o projekcie lipcowej listy refundacyjnej

Zmiany, jakie będą obowiązywać od 1 lipca 2014 roku wprowadzają zwiększenie dostępności leczenia głównie poprzez rozszerzenie wskazań refundacyjnych dla leków obecnych już na liście refundacyjnej.
W części aptecznej wprowadzono jedną nową substancję – apixaban. W przypadku programów lekowych utworzono program, który obejmie leczeniem pacjentów cierpiących na jedną z chorób rzadkich – cystynozę.

Teva dokonała akwizycji amerykańskiej Labrys Biologics

Na początku czerwca izraelska Teva oraz Labrys Biologics, prywatna firma biotechnologiczna skupiona wokół terapii przeciw przewlekłym i epizodycznym bólom migrenowym, ogłosiły, że Teva przejmie Labrys i poszerzy tym samym spektrum zasobów oraz zdolności w obszarze biotechnologii.
Teva przejmie Labrys za 200 mln USD w postaci płatności z góry w gotówce, jak również dodatkowych płatności sięgający 625 mln USD po ewentualnym osiągnięciu uzgodnionych kamieni milowych zbliżających produkt do wejścia na rynek. Potencjalny szczyt sprzedaży dla LBR-101 wyceniany jest na 2 do 3 mld USD.

AbbVie kolejnym kandydatem do przejęcia irlandzkiej Shire Pharmaceuticals?

Wydzielona w ubiegłym roku z Abbott Laboratories firma AbbVie znajduje się obecnie w dość niekomfortowej sytuacji, ponieważ jej wiodącym produktem jest Humira – obecnie największy pod względem wartości lek świata – który stanowi aż 57% sprzedaży firmy za rok 2013. Niestety ochrona patentowa dla leku Humira zbliża się ku końcowi. Chociaż firma posiada kolejne potencjalne duże produkty w swoim pipeline, to AbbVie poszukuje dodatkowych źródeł przychodów, a jednym z nich miałaby być irlandzka firma Shire, która oprócz dodatkowych cennych produktów, mogłaby przynieść także korzyści podatkowe.
W ubiegłym tygodniu amerykański producent poinformował, że składał już trzy oferty przejęcia irlandzkiej Shire, z których ostatnia – opiewająca na kwotę 46,5 mld USD – została po raz kolejny odrzucona przez zarząd Shire, który argumentował, iż oferta nie odpowiada rzeczywistej wartości firmy. Chociaż AbbVie twierdzi, że żadne rozmowy nie są już prowadzone, nie oznacza to, że akwizycję należy już wykluczyć.

Sonda

W chwili obecnej nie ma żadnej aktywnej sondy.

Zobacz wyniki i pozostałe sondy