Aktualności

Grupa Sanofi z nowym zarządem

Prezesem zarządu Sanofi-Aventis sp. z o.o. została Magdalena Kruszewska, która objęła również funkcję dyrektora generalnego Business Unit’u ConsumerHealthcare w Grupie Sanofi w Polsce. Zmiana we władzach spółki związana jest z wprowadzeniem nowej, globalnej struktury w Grupie Sanofi. Aktualny skład zarządu polskiej filii jednego ze światowych liderów sektora farmaceutycznego został powołany pod koniec grudnia 2015 roku.

EMA rozpoczęła ocenę złożonego przez Gedeon Richter wniosku o dopuszczenie do obrotu biopodobnego Teriparatydu

Gedeon Richter poinformowała, że Europejska Agencja ds. Leków (EMA) przyjęła złożony przez spółkę wniosek rejestracyjny produktu biopodobnego do produktu Forteo (Teriparatyd) firmy Eli Lilly.
Biopodobny Teriparatyd opracowała firma Richter-Helm BioTec GmbH & Co. KG. Zgodnie z mającą zastosowanie umową licencyjną, biopodobny Teriparatyd zostałby wprowadzony na rynek na obszarze Europy zarówno pod marką Richter, jak i STADA – po wygaśnięciu ochrony patentowej oryginalnego produktu.

Amgen odkupuje prawa do leków Prolia®, XGEVA® i Vectibix® od GSK w 48 krajach

Amgen i GlaxoSmithKline ogłosiły, że zawarły ostateczną umowę, w ramach której Amgen na powrót przejmie prawa do leków Prolia® (denosumab), XGEVA® (denosumab) i Vectibix® (panitumumab) w 48 krajach Azji, Ameryki Południowej, Europie, Australii oraz innych regionach świata. Umowa obejmuje kluczowe dla Amgen rynki wzrostu, takie jak Brazylia, Chiny, Kolumbia, Hong Kong, Izrael, Singapur, Korea Południowa, Tajwan i Tajlandia.

BMS pozbywa się swego portfela HIV na rzecz ViiV Healthcare

Bristol-Myers Squibb zamierza pozbyć się portfela będących w fazie rozwoju leków przeciw HIV, obejmującego programy na różnym etapie odkryć, badań klinicznych i przedklinicznych, na rzecz ViiV Healthcare, w dwóch osobnych transakcjach.

Takeda i Cour wspólnie pracują nad innowacyjnymi metodami leczenia celiakii i innych chorób przewodu pokarmowego

Firmy Takeda Pharmaceutical Company i Cour Pharmaceutical Development Company, Inc. ogłosiły zawarcie porozumienia w sprawie partnerstwa w celu prowadzenia badań i opracowania nowych metod terapii immunomodulacyjnej do potencjalnego stosowania w leczeniu choroby trzewnej (celiakii). Współpraca ta będzie dotyczyła głównie stosowania nanotechnologii opartej na platformie wywołujących tolerancję nanocząsteczek immunomodyfikujących (TIMP) firmy Cour, którą można rozszerzyć na określone zaburzenia o charakterze autoimmunologicznym i alergicznym poprzez hamowanie nieprawidłowych odpowiedzi immunologicznych, które powodują chorobę, bez wpływu na korzystne elementy układu odpornościowego.

AstraZeneca przejmuje 55% udziałów w Acerta Pharma

AstraZeneca ogłosiła, że zawarła umowę objęcia 55% udziałów w firmie Acerta Pharma za kwotę 2,5 mld USD płatną z góry. Kolejna bezwarunkowa płatność w kwocie 1,5 mld USD nastąpi albo po otrzymaniu pierwszego zatwierdzenia dla związku acalabrutinib w nowym wskazaniu w Stanach Zjednoczonych, albo z końcem 2018 roku, w zależności, co nastąpi pierwsze. Umowa zawiera również opcje, które, w przypadku realizacji, zostawiają akcjonariuszom Acerta możliwość sprzedaży, a firmie AstraZeneca zakupu, pozostałych 45% udziałów w Acerta.

Sanofi i Boehringer Ingelheim negocjują wartą 12,5 mld USD wymianę biznesów animal health i dywizji konsumenckiej

Sanofi oraz Boehringer Ingelheim ogłosiły rozpoczęcie negocjacji dotyczących wymiany między sobą części biznesów. Potencjalna transakcja ma dotyczyć oddania biznesu animal health (Merial) firmy Sanofi wartego 11,4 mld EUR w zamian za biznes konsumencki Boehringer Ingelheim (CHC), który wyceniany jest na 6,7 mld EUR. Biznes CHC Boehringer Ingelheim w Chinach ma zostać wyłączony z transakcji. W ramach umowy Boehringer Ingelheim miałby zapłacić Sanofi dodatkowo 4,7 mld EUR.

Servier planuje duże zwolnienia we Francji w wyniku niepowodzeń w obszarze R&D oraz cięć refundacyjnych

Servier planuje duże cięcia na swoim własnym podwórku we Francji, jako część całościowej reorganizacji firmy. Pozostający w prywatnych rękach producent leków planuje zwolnić 610 pracowników, głównie w działach komercyjnych we Francji, gdzie sprzedaż firmy w ciągu ostatnich 5 lat spadła niemal o połowę.
 

EMA przyjmuje wniosek MAA złożony przez Sandoz dla biopodobnej wersji etanerceptu

Europejska Agencja Leków (EMA) zaakceptowała wniosek firmy Sandoz o dopuszczenie do obrotu (MAA) biopodobnego odpowiednika produktu Enbrel (etanercept), inhibitora TNF-α, za który na podstawie umowy licencyjnej w Unii Europejskiej odpowiedzialny jest Pfizer.

Teva pozbędzie się wartych 1 mld USD aktywów, po przejęciu generycznego biznesu Allergana

W lipcu tego roku Teva przejęła generyczny biznes firmy Allergan za 40,5 mld USD. Aby transakcja mogła zostać zatwierdzona przez odpowiednie władze, firma będzie musiała odsprzedać część produktów. Ponieważ Teva konkurowała z firmą Allergan (wcześniej Actavis) w wielu obszarach, liczba produktów do odsprzedaży może być spora.
 

GSK uzyskała zgodę na wprowadzenie do obrotu dla leku Nucala® (mepolizumab) w 31 krajach Europy

GlaxoSmithKline ogłosiła, że Komisja Europejska wydała zgodę na wprowadzenie do obrotu leku Nucala® (mepolizumab), jako terapii uzupełniającej w ostrej opornej na leczenie astmie eozynofilowej u pacjentów dorosłych. Dzięki tej decyzji Nucala® jest obecnie dopuszczony do obrotu w 31 krajach Europy podlegających regulacjom Europejskiej Agencji Leków (EMA).

Pfizer + Allergan – rekordowa transakcja coraz bardziej realna

Pfizer i Allergan prowadzą zaawansowane rozmowy na temat fuzji obu firm, której wartość ma osiągnąć rekordowy poziom w historii przemysłu farmaceutycznego. Według doniesień medialnych, transakcja, w całości finansowana akcjami, ma osiągnąć wartość 150 mld USD, przy cenie od 370 do 380 dolarów za akcję, chociaż niektórzy analitycy przewidują, że cena za akcję sięgnie nawet 400 dolarów.

Sonda

W chwili obecnej nie ma żadnej aktywnej sondy.

Zobacz wyniki i pozostałe sondy