Aktualności

Czy kupcy chwycą przynętę od Unipharm w obliczu spowolnienia M&A w Rosji?

Najwięksi producenci leków od pewnego czasu na lewo i prawo przejmują firmy OTC. Jednak czy ten trend dotyczy także firmy skupionej na rynku rosyjskim, biorąc pod uwagę spowolnienie inwestycji w tym kraju? O tym ma się przekonać Unipharm. Według doniesień agencji Reuters, prywatny producent witamin Vitrum oraz tabletek przeciw grypie Grippex zatrudnił firmę doradczą Houlihan Lokey, aby zbadała możliwość sprzedaży firmy w transakcji wartej około 500 mln USD.
 

J&J wyda 200 mln USD na prace nad szczepionką przeciw wirusowi Ebola

Na początku stycznia Johnson & Johnson rozpocznie testy bezpieczeństwa szczepionki, która ma chronić ludzi przed śmiercionośnym szczepem wirusa Ebola. Firma poinformowała, że przeznaczyła do 200 mln USD na cele przyspieszenia i poszerzenia programu produkcji szczepionki prowadzonego przez spółki Janssen.


 

Abbott wchodzi na globalny rynek diagnostyki elektrofizjologicznej

Abbott ogłosił zawarcie umowy przejęcia Topera, Inc., prywatnej, wspieranej przez fundusze venture capital, firmę produkującą sprzęt medyczny skupiającą się na rozwijaniu innowacyjnych technologiach elektrofizjologii, w celu poprawy diagnostyki i leczenia migotania przedsionków, jednego z najpowszechniejszych zaburzeń rytmu serca na świecie. Dzięki tej akwizycji, Abbott wejdzie na globalny rynek diagnostyki elektrofizjologicznej, wymagającej wprowadzenia cewnika do serca, warty około 3 mld USD, który rośnie rocznie w tempie dwucyfrowym.

Valeant nie poddaje się w walce o Allergan

Kanadyjska Valeant Pharmaceuticals International poinformowała, że zamierza podnieść ofertę przejęcia amerykańskiej Allergan Inc. do 200 lub więcej dolarów za akcję.  Valeant poinformował o swym zamiarze w opublikowanym dla szerszej publiczności liście do zarządu Allergan mającym zachęcić do rozmów o potencjalnej akwizycji.

AbbVie i Calico ogłaszają wyjątkową współpracę w celu przyspieszenia odkryć, rozwoju i komercjalizacji nowych terapii

AbbVie oraz Calico ogłosiły nawiązanie współpracy w zakresie badań i rozwoju mającej pomóc obu firmom odkrywać, rozwijać oraz wprowadzać na rynek nowe terapie dla pacjentów cierpiących na choroby związane z wiekiem, włączając choroby neurodegeneracyjne i nowotworowe. Calico jest założoną przez Google w 2013 roku firmą z sektora life sciences , którą zarządzają były prezes oraz Dyrektor Generalny firmy Genentech, były prezes zarządu Apple oraz były dyrektor Google, Arthur D. Levinson oraz Hal V. Barron (były wiceprezes oraz Chief Medical Officer w Genentech). Umowa z AbbVie toruje drogę firmie Calico do stworzenia światowej klasy obiektu badawczo-rozwojowego w tzw. San Francisco Bay Area.

Abbott otrzymał oznaczenie CE dla produktu FreeStyle® Libre, rewolucyjnego systemu monitorowania cukru u osób z cukrzycą

Firma Abbott ogłosiła uzyskanie znaku CE (Conformite Europeenne) dla jej systemu FreeStyle® Libre, rewolucyjnej technologii pomiaru glukozy u pacjentów chorych na cukrzycę. System eliminuje konieczność rutynowego nakłuwania palców, odczytując poziom glukozy za pośrednictwem czujnika, który może być noszony przez pacjentów na tylnej górnej części ramienia przez okres dwóch tygodni. Ponadto, nie jest potrzebna kalibracja poprzez nakłuwanie palca, co stanowi kluczowy wyróżnik spośród obecnych systemów ciągłego pomiaru poziomu cukru.

AstraZeneca oraz Redx Pharma nawiązały współpracę w zakresie badań nad genetycznymi czynnikami wzrostu guzów rakowych

AstraZeneca ogłosiła, że zawiązała współpracę badawczą z Redx Pharma Limited, w celu odkrywania i rozwijania nowych molekuł skierowanych przeciwko genetycznym czynnikom wzrostu i przeżycia guzów rakowych. Badania wpisują się w strategię obraną przez AstraZeneca skupioną wokół genetycznych czynników wzrostu komórek rakowych oraz mechanizmu ich oporności na obecne oraz nowoczesne terapie przeciwnowotworowe.

Novo Nordisk zaprzestaje działań w obszarze chorób zapalnych

Novo Nordisk poinformował o swej decyzji zaprzestania wszystkich działań badawczo-rozwojowych w obszarze chorób zapalnych, na rzecz zwiększenia wysiłków w obszarze prewencji oraz leczenia cukrzycy i jej powikłań oraz otyłości. Decyzja o zaprzestaniu wszelkich badań w obszarze chorób zapalnych zapadła po przeanalizowaniu strategicznej pozycji Novo Nordisk w tym obszarze terapeutycznym po niedawnym przerwaniu badań nad najbardziej zaawansowanym związkiem firmy, anty-IL-20 do leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS).

Mylan, Momenta i Sandoz zacieśniają pętlę wokół nowej wersji Copaxone firmy Teva

Po wykorzystaniu niemal wszystkich możliwych metod ochrony głównego jej leku Copaxone przed wejściem konkurencji generycznej, Teva otrzymała kolejną najmniej oczekiwaną informację. Generyki zabrały się również za jej nową, długodziałającą wersję leku. Mylan, Momenta Pharmaceuticals oraz należący do grupy Novartis Sandoz poinformowały, że FDA zaakceptowała ich wnioski ANDA (Abbreviated New Drug Application) dla generycznych wersji stosowanego trzy razy w tygodniu Copaxone. Zakładając, że Teva pozwie konkurentów o naruszenia patentowe, co automatycznie zatrzyma konkurencję na 30 miesięcy, to kopie leku przeciw stwardnieniu rozsianemu pojawią się na rynku już w pierwszym kwartale 2017 roku.
 

Roche pozostaje w wirze zakupowym i przejmuje InterMune za 8,3 mld USD

Roche wygrał zakulisową walkę o firmę InterMune wraz z jej, będącym w późnej fazie rozwoju, lekiem przeciw idiopatycznemu włóknieniu płuc (IPF), ogłaszając, że przejmuje amerykańską firmę biotechnologiczną za 8,3 mld USD. Od tygodni krążyły pogłoski, że Roche oraz Sanofi starały się o tę kalifornijską firmę biotechnologiczną, licząc na zdobycie leku przeciw IPF pirfenidon, o którym mówi się, iż zdobędzie status blockbustera na rynku. Lek zyskał poparcie w Unii Europejskiej oraz w Kanadzie i otrzymał status leku przełomowego od amerykańskiej FDA, dzięki czemu według analityków ma szanse wejść na rynek amerykański już w listopadzie.

Mylan rywalizuje z funduszami kapitałowymi oraz indyjskimi firmami o produkty GSK

Kolejna runda składania ofert na starzejące się portfolio leków GlaxoSmithKline właśnie się rozpoczyna i kilku liczących się graczy zamierza wziąć w nim udział. Portfel produktów – który obejmuje takie leki jak przeciwdepresyjny Paxil, przeciwmalaryczny Malarone, czy suplement tłuszczu z ryb Lovaza – przynosi około 1 mld GBP (1,7 mld USD) rocznej sprzedaży. Według źródeł, na które powołuje się The Wall Street Journal, wśród firm planujących wziąć udział w licytacji produktów GSK znalazł się amerykański gigant generyczny Mylan, a także takie grupy prywatnych funduszy kapitałowych, jak TPG Capital, Advent International, KKR i Warburg Pincus. Również kilka indyjskich firm farmaceutycznych wyraziło swoje zainteresowanie. Analitycy oceniają, że portfolio to pozwoli zebrać około 2 mld GBP (3,3 mld USD).

Drugie podejście Pfizera do przejęcia AstraZeneca, czy zmiana celu na Actavis?

Pfizerowi nie powiodły się plany przejęcia AstraZeneca na jesieni, ale firma przygotowuje się do kolejnej próby. W międzyczasie, Bloomberg podaje, że amerykański gigant skierował swe oczy na Actavis, generycznego producenta posiadającego adres w Irlandii, a także na inne firmy.
Miejsce siedziby firmy jest oczywiście czynnikiem kluczowym, biorąc pod uwagę korzyści podatkowe, jakie chce uzyskać Pfizer. Actavis przeniósł adres swojej siedziby głównej do Dublina w chwili przejęcia w roku ubiegłym firmy Warner Chilcott. Ta transakcja – a następnie przejęcie amerykańskiej Forest Laboratories – sprawiły jednocześnie, że Actavis mocno wszedł w biznes leków brandowych. Dzięki temu, oprócz szerokiego portfela leków generycznych, Actavis będzie mógł wprowadzić kilka nowych, innowacyjnych leków na rynek.

Sonda

W chwili obecnej nie ma żadnej aktywnej sondy.

Zobacz wyniki i pozostałe sondy