Aktualności

Akcjonariusze Mylan zgadzają się na kupno części biznesu od Abbott Laboratories

Firma Mylan ogłosiła, że dnia 29 stycznia akcjonariusze firmy niemal jednogłośnie zatwierdziły plan przejęcia biznesu specjalistycznego oraz branded generics od Abbott Laboratories na rynkach dojrzałych, z wyłączeniem Stanów Zjednoczonych, a także na reorganizację firmy w Holandii, co ma przynieść korzyści podatkowe. W roku 2013 biznes będący przedmiotem transakcji osiągnął przychody 2 mld USD, a jego przejęcie ma na celu zdywersyfikowanie oraz poszerzenie biznesu firmy Mylan poza Stanami Zjednoczonymi.

Federalna Komisja Handlu zezwoliła firmie Sun Pharma na przejęcie Ranbaxy za 4 mld USD

Sun Pharmaceuticals odsprzeda prawa do jednego leku generycznego, co jest warunkiem przejęcia dotychczasowego rywala Ranbaxy Laboratories, poinformował amerykański Urząd Antymonopolowy.

Amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC) poinformowała, że firmy odsprzedadzą dotychczasowe prawa Ranbaxy do generycznego leku minocyklina, antybiotyku stosowanego do leczenia wielu typów infekcji. FTC stwierdziła, iż obecnie tylko trzy firmy są dostawcami tego leku w Stanach Zjednoczonych, a Sun planowała wprowadzić swoją własna wersję, co doprowadziłoby do spadku cen. Biznes Ranbaxy przejmie Indyjska firma Torrent Pharmaceuticals.

Moventig (AstraZeneca) zatwierdzony w Unii Europejskiej w zaparciach indukowanych opioidami

AstraZeneca ogłosiła, że Komisja Europejska dopuściła do obrotu lek Moventig (naloxegol) do leczenia zaparć indukowanych opioidami (OIC) u dorosłych pacjentów, którzy nie odpowiedzieli wystarczająco na leczenie laksatywami. Moventig jest pierwszym podawanym raz na dobę doustnym antagonistą receptorów opioidowych występujących obwodowo (PAMORA) zatwierdzonym w Unii Europejskiej.

Actavis jakiś czas temu wsiadł na karuzelę zakupową - i nie zamierza z niej zsiadać

Zaledwie miesiąc po ogłoszeniu transakcji przejęcia za 66 mld USD amerykańskiej Allergan, Actavis za cel obrał sobie hiszpańską firmę Almirall, która ma przyspieszyć wzrost na rynku europejskim, informuje Bloomberg. Mówi się, że hiszpański producent, który mógłby otrzymać z takiej transakcji około 3 mld EUR, jest tylko jednym z potencjalnych celów do przejęcia na liście Actavis.

IMS Health o projekcie styczniowej listy refundacyjnej

Projekt listy refundacyjnej, która będzie obowiązywać od 1 stycznia 2015 roku nie wprowadza istotnych zmian i utrzymuje status quo w zakresie dostępu do leczenia.

Refundacja na rynku aptecznym

W zakresie leków refundowanych na rynku aptecznym dodano ogółem 89 produktów (wg kodów EAN). Dodane leki to substancje czynne obecne już na aptecznej liście refundacyjnej. W przypadku cząsteczki tiotropium, która pierwszą refundację uzyskała w 2007 roku, rozszerzono zakres stosowania poprzez dodanie nowego wskazania - leczenie podtrzymujące u pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. Tym samym, chorzy z POChP uzyskali, po raz kolejny w ciągu ostatnich miesięcy, dostęp do większej liczby leków refundowanych.

W efekcie skrócenia decyzji refundacyjnych lub braku kontynuacji refundacji, 29 produktów (wg kodów EAN) zostało usuniętych z wykazów. W okresie od stycznia do sierpnia 2014 roku, NFZ wydał na refundację tych leków blisko 7,7 mln zł, co stanowi 0,2% całkowitych wydatków NFZ na refundację leków na rynku aptecznym w tym okresie. Na listach refundacyjnych znajdują się leki, które są odpowiednikami wszystkich usuniętych produktów.

Zmiany dopłaty pacjenta dotyczą w sumie 436 pozycji leków (wg kodów EAN) i są na tyle niewielkie, iż nie wpłyną w znaczący sposób na wydatki ponoszone przez chorych na zakup leków refundowanych.

Adcetris - czteroletni okres przeżycia

Podczas dorocznej konferencji ASH Seattle Genetics oraz Takeda przedstawiają dane na temat czteroletniego okresu przeżycia z kluczowego badania preparatu ADCETRIS® (brentuksymab vedotin) z udziałem pacjentów z nawrotowym lub opornym na leczenie układowym chłoniakiem anaplastycznym z dużych komórek.

AbbVie wzmacnia pozycję w Azji

Firma AbbVie przejęła fabrykę drobnocząsteczkowych substancji czynnych (API) w singapurskim Tuas Biomedical Park. Obiekt poszerzy globalną działalność firmy w obszarze produkcji leków drobnocząsteczkowych oraz leków biologicznych, zapewniając zwiększenie zdolności produkcyjnych związków dla portfela immunologicznego i onkologicznego AbbVie. Jest to potwierdzenie postępów czynionych od chwili ogłoszenia przez AbbVie planów zwiększenia inwestycji w produkcję w Azji.

AstraZeneca odsprzedaje sierocy lek Myalept za 325 mln USD

AstraZeneca ogłosiła zawarcie definitywnego porozumienia z firmą Aegerion Pharmaceuticals, Inc. w ramach którego odsprzeda swój lek Myalept (metreleptyna w iniekcjach), lek sierocy wskazany do leczenia powikłań deficytu leptyny u pacjentów z lipodystrofią. Myalept jest pierwszym i jedynym produktem zatwierdzonym w USA do leczenia lipodystrofii i posiada status leku sierocego w USA, Europie oraz w Japonii.

Globalny rynek leków do 2018 roku - prognoza

IMS Health prognozuje w 2018 roku wartość globalnego rynku leków na poziomie 1,3 bln dolarów USA, liczonego w cenach producenta netto. W ciągu najbliższych 5 lat, średnioroczny wzrost wartościowy (CAGR) globalnego rynku leków osiągnie tempo na poziomie 4-7%.

A jednak nie Valeant. To Actavis dokona przetasowań w TOP 10 na świecie

Pomimo wielomiesięcznych starań firmy Valeant, to nie ona przejmie Allergan. Do gry włączył się Actavis, który zdołał uprzedzić Valeant zawierając definitywne porozumienie z Allergan. Dzięki tej transakcji Allergan znalazł to, czego szukał od miesięcy – sposobu na obronę przed przejęciem przez Valeant. A Actavis? Pozwala spojrzeć w przyszłość , która może przynieść 23 mld USD przychodów rocznie, a to oficjalnie wprowadzi firmę do grupy Big Pharma.

IMS Health o projekcie listopadowej listy refundacyjnej

Projekt listy refundacyjnej, w części dotyczącej programów lekowych, wprowadza innowacyjny lek stosowany w leczeniu niedrobnokomórkowego raka płuc - zawierający afatynib.

W zakresie leków refundowanych na rynku aptecznym dodano ogółem 101 produktów (wg kodów EAN), z czego w większości są to substancje czynne obecne już w ramach refundacji.

Takeda umacnia swoją pozycję w Polsce rozbudowując zakład produkcyjny w Łyszkowicach

Wspólnie z I wice-prezydentem miasta Łodzi, Markiem Cieślakiem, Takeda, wiodąca japońska firma farmaceutyczna, dokonała oficjalnego otwarcia nowych obiektów produkcyjno-magazynowych wytwórni farmaceutycznej w Łyszkowicach k/Łowicza. Dzięki inwestycji zakład produkujący leki na rynek krajowy i rynki zagraniczne stworzył 100 nowych miejsc pracy i zwiększy produkcję o 50%, umacniając tym samym pozycję Takedy w służeniu pacjentom poprzez dostarczanie im ważnych leków. Inwestycja ta potwierdza korzyści, jakie region łódzki zapewnia koncernom międzynarodowym. Bardzo nas cieszy rozwój firmy Takeda, oraz fakt, że przynosi tym samym więcej miejsc pracy do naszego regionu – powiedział Marek Cieślak, I wice-prezydent miasta Łodzi.

Sonda

W chwili obecnej nie ma żadnej aktywnej sondy.

Zobacz wyniki i pozostałe sondy