Aktualności

Entyvio® firmy Takeda dopuszczony w UE do leczenia wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i choroby Leśniowskiego-Crohna

Takeda Pharmaceutical Company Limited oraz spółka zależna, Takeda Pharmaceuticals International GmbH, ogłosiły, że Komisja Europejska (KE) zatwierdziła preparat Entyvio® (wedolizumab), selektywne wobec jelita, humanizowane przeciwciało monoklonalne, a także pierwszy i jedyny lek biologiczny zatwierdzony jednocześnie do leczenia osób dorosłych z umiarkowanym lub ciężkim aktywnym wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego (UC), a także osób dorosłych z umiarkowaną lub ciężką aktywną chorobą Leśniowskiego - Crohna (CD), u których stwierdzono niewystarczającą odpowiedź, utratę odpowiedzi, bądź nietolerancję, po zastosowaniu tradycyjnego leczenia lub antagonisty czynnika martwicy nowotworów alfa (TNFα). UC i CD to dwa najczęstsze typy choroby zapalnej jelit (IBD) występujące u ponad czterech milionów osób na całym świecie, z czego około 2,2 miliona w Europie.

Gedeon Richter wzmacnia swoją obecność w sektorze produktów dedykowanych ochronie zdrowia kobiet w Ameryce Łacińskiej

Gedeon Richter ogłosił podpisanie z Andelam B.V. (Andelam), holenderską spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, umowy dotyczącej zakupu 51% większościowych udziałów w firmie marketingowej Mediplus N.V. (Mediplus) z siedzibą w Curaçao. Zgodnie z warunkami umowy Gedeon Richter nabędzie pozostałe 49% udziałów w ciągu najbliższych 3 lat. Według umowy Gedeon Richter jest zobowiązany do uiszczenia opłaty wstępnej związanej z nabyciem większościowego pakietu akcji Mediplus. Dalsze transze będą zależne od określonych wyników realizacji celów postawionych firmie.
 

Nie dojdzie do największej w historii, wartej 119 mld USD, fuzji Pfizer-AstraZeneca

Pfizer poinformował, że nie zamierza składać kolejnych ofert przejęcia brytyjskiego giganta, firmy AstraZeneca, co oznacza, że nie dojdzie do skutku największa transakcja w historii branży farmaceutycznej.

Ogłoszenie decyzji przez Pfizer nastąpiło tydzień po tym, jak zarząd firmy AstraZeneca odrzucił wartą 119 mld USD ofertę. Zgodnie z prawem Wielkiej Brytanii, teraz Pfizer nie może składać kolejnych ofert przez co najmniej 6 miesięcy.

Valeant podbija stawkę za przejęcie firmy Allergan

Valeant Pharmaceuticals podwyższył wartość swojej oferty przejęcia firmy Allergan, co ustala kwotę ewentualnej transakcji na poziomie ponad 50 mld USD.

Kanadyjska firma poinformowała, że zaoferuje 58,30 USD oraz część swoich akacji zwykłych za każdą akcję firmy Allergan. Obiecuje także opcję prawa warunkowego zysku (ang. Contingent Value Rights, CVR) w oparciu o przyszłe sprzedaże potencjalnej terapii chorób oczu.

NEUCA prognozuje 90 mln zł zysku w 2014 r.

Największy hurtowy dystrybutor farmaceutyków w Polsce planuje wypracować w 2014 r. 90 mln zł zysku bez zdarzeń jednorazowych, co oznacza wzrost o blisko 12% w porównaniu z ubiegłym rokiem.

W zwiększeniu zysków Grupie pomoże m.in. połączenie z ACP Pharma. Finalizacja przejęcia tej firmy pozwoli Spółce również na zdecydowane umocnienie pozycji lidera w branży z udziałami przekraczającymi 30%.

Trzecie podejście Tevy do przejęcia indyjskiej firmy Cipla?

W ubiegłym tygodniu CEO firmy Teva, Erez Vigodman, powiedział, że ten izraelski producent leków zamierza dokonać reorganizacji swego biznesu leków generycznych, wzmocnić swą obecność na rynkach wschodzących oraz stać się jednym z najbardziej liczących się graczy na globalnym rynku leków biopodobnych. Wydaje się, że Teva ma już na oku wartą 6 mld USD transakcję, która mogłaby pomóc osiągnąć wszystkie trzy cele.
 

AbbVie złożyła wniosek o dopuszczenie do obrotu w UE potencjalnego blocbustera przeciw WZW C

AbbVie złożyła do Europejskiej Agencji Leków (EMA) wniosek o dopuszczenie do obrotu (MAA – Marketing-authorisation application) dla jej eksperymentalnej, w postaci doustnej tabletki, bez zastosowania interferonu, terapii dorosłych pacjentów z przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby typu C (WZW C) o genotypie-1 (GT-1). Wniosek MAA został złożony w oparciu o największy program kliniczny z wykorzystaniem doustnego leku bez zastosowania interferonu u pacjentów z WZW C o genotypie-1, jaki dotychczas przeprowadzono i który obejmuje sześć badań Fazy III, do których włączono ponad 2,3 tys. pacjentów w 25 krajach.

Lundbeck przejmuje Chelsea Therapeutics

Duńska firma Lundbeck oraz amerykańska Chelsea Therapeutics ogłosiły zawarcie umowy, w ramach której Lundbeck przejmie Chelsea Therapeutics za 658 mln USD, a wraz z nią nabędzie prawa do stosowanego w schorzeniach neurologicznych leku Northera.

Transakcji umożliwi firmie Lundbeck wzmocnić swą obecność w obszarze rzadkich chorób neurologicznych na rynku amerykańskim, dzięki zbliżającemu się wprowadzeniu na rynek leku Northera, który został zatwierdzony przez FDA w lutym 2014 roku do leczenia objawowej neurogenicznej hipotensji ortostatycznej (NOH).
 

Plan przejęcia brytyjskiej AstraZeneca przez Pfizer został skrytykowany z wielu stron

Oferta przejęcia za 106 mld USD firmy AstraZeneca przez Pfizer wprowadziła spore zamieszanie po obu stronach oceanu. AstraZeneca jest przeciwna i odrzuca propozycję. Również Parlament Wielkiej Brytanii zainicjował dochodzenie mające ocenić możliwy wpływ akwizycji na utratę miejsc pracy i stan zatrudnienia. Niektórzy politycy w USA, z kolei, postrzegają to jako metodę uniknięcia płacenia podatków. Część gubernatorów obawia się, że Pfizer zlikwiduje miejsca pracy oferowane przez AstraZeneca w ich Stanach.

Nowa nadzieja dla pacjentów dotkniętych neurotroficznym zapaleniem rogówki

Dompé Research and Development, włoska firma biofarmaceutyczna, tworzy nowe perspektywy w obszarze leczenia zmian rogówkowych u pacjentów dotkniętych neurotroficznym zapaleniem rogówki – nieuleczalną, rzadko występującą chorobą oczu, która dotyka około 1 na 5000 osób.

rhNGF (rekombinowany ludzki czynnik wzrostu nerwów) jest obecnie we wczesnym stadium badań klinicznych w ramach badania REPARO prowadzonego w 39 ośrodkach w 9 krajach europejskich. Wstępne dane z I fazy badania, obejmujące pacjentów z umiarkowanym i nasilonym neurotroficznym zapaleniem rogówki, które zostały zaprezentowane na dorocznym spotkaniu ARVO (Orlando, USA, 4-8 maja 2014), wykazały dobrą tolerancję rhNGF.

Bayer przejmuje biznes konsumencki MSD za 14,2 mld USD

Firma Bayer podpisała umowę przejęcia biznesu consumer care firmy MSD (w Stanach Zjednoczonych znanej jako Merck & Co., Inc. za kwotę 14,2 mld USD (10,4 mld EUR). „To przejęcie stanowi istotny kamień milowy na naszej drodze w kierunku uzyskania pozycji lidera w atrakcyjnym sektorze leków dostępnych bez recepty” – wyjaśnia dr Marijn Dekkers, CEO Bayer – „A jednocześnie poszerzamy nasze możliwości w sektorze leków sercowo-naczyniowych”. W ramach ww. transakcji firma Bayer równolegle podpisała globalną umowę z firmą Merck & Co., Inc. o wspólnym rozwoju i komercjalizacji w sektorze stymulatorów rozpuszczalnej cyklazy guanylowej (sGC). Zgodnie z zapisami umowy, firma Merck & Co., Inc. zapłaci góry firmie Bayer 1 mld USD, a także zobowiązała się do  płatności dodatkowych po realizacji uzgodnionych celów na kolejnych etapach działań.

IV Mistrzostwa Polski Branży Chemicznej i Farmaceutycznej w halowej piłce nożnej przed nami

W dniach 13-14 września 2014 r. w Łodzi odbędą się IV Mistrzostwa Polski Branży Chemicznej i Farmaceutycznej w piłce nożnej sześcioosobowej.

Tytułu sprzed roku bronić będzie reprezentacja firmy Apotex, która w finale pokonała zespół Gedeon Richter Polska.

Sonda

W chwili obecnej nie ma żadnej aktywnej sondy.

Zobacz wyniki i pozostałe sondy