Aktualności

Takeda i Teva tworzą Teva Takeda Yakuhin Ltd. w Japonii

Teva Pharmaceutical Industries Ltd. oraz Takeda Pharmaceutical Company Limited ogłosiły zawiązanie spółki Teva Takeda Yakuhin Ltd. W Japonii. To strategiczne posunięcie firm Takeda, innowacyjnej firmy farmaceutycznej z ogromnym doświadczeniem w zakresie badań i rozwoju i długą historią lidera w Japonii oraz Teva, zajmującej miejsce w pierwszej dziesiątce największych firm farmaceutycznych świata oraz lidera w segmencie firm generycznych, jest odpowiedzią na rosnące potrzeby pacjentów oraz coraz większe znaczenie produktów generycznych w Japonii. Krok ten zapewnieni dostępność pacjentów do produktów off-patent (leków, dla których wygasła już ochrona patentowa).

Regeneron i Bayer łączą siły w rozwijaniu nowoczesnych terapii chorób oczu

Regeneron i Bayer będą wspólnie rozwijały terapię combo w oparciu o przeciwciało skierowane przeciw angiopoetynie 2 (Ang2), nesvacumab oraz lek anty VEGF, aflibercept, do leczenia poważnych chorób oczu. Dwa niezależne badania kliniczne Fazy II oceniają złożoną terapię w postaci pojedynczej iniekcji do oka u pacjentów ze zwyrodnieniem plamki żółtej związanym z wiekiem lub cukrzycowym obrzękiem plamki.

Bristol-Myers Squibb przejmuje Padlock Therapeutics wraz z programem leczenia RZS

Bristol-Myers Squibb i Padlock Therapeutics ogłosiły zawarcie definitywnego porozumienia, zgodnie z którym Bristol-Myers Squibb przejmie kontrolę kapitałową nad Padlock, prywatną amerykańską firmą biotechnologiczną zaangażowaną w opracowywanie nowoczesnych produktów do leczenia wyniszczających chorób autoimmunologicznych.

Szczepionka przeciw grypie pandemicznej firmy AstraZeneca otrzymuje pozytywną opinię CHMP

AstraZeneca oraz jej spółka zależna odpowiedzialna za globalne badania i rozwoju produktów biologicznych, MedImmune, ogłosiły, że Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) przy Europejskiej Agencji Leków (EMA) wydał pozytywną opinię rekomendującą warunkowe dopuszczenie do obrotu szczepionki P/LAIV (Pandemic Live Attenuated Influenza Vaccine). P/LAIV jest wskazana w prewencji grypy podczas oficjalnie ogłoszonych pandemii u dzieci oraz młodzieży w wieku od 12 miesięcy do 18 lat.

GSK ogłosiła laureatów programu Discovery Fast Track Challenge za 2015 rok

GSK ogłosiła zwycięzców trzeciej edycji programu "Discovery Fast Track Challenge". Sponsorem programu jest grupa Discovery Partnerships with Academia (DPAc), utworzona przez GSK w celu stworzenia możliwości dla naukowców akademickich w Europie i Ameryce Północnej do współpracy z GSK i poszukiwania nowych pomysłów na potencjalne nowoczesne leki. Wybranych zostało sześć zwycięskich propozycji spośród 378 złożonych prac z 21 państw z całej Europy i Ameryki Północnej. Wybrane propozycje dotyczą badań związanych z odkrywaniem potencjalnych nowych terapii przeciw nowotworom, chorobom zapalnym jelit, wirusowi HIV i chorobom nerek.

Unia Europejska zgadza się na przejęcie przez Tevę generycznego biznesu Allergan, ale stawia warunki

Unia Europejska 10 marca 2016 roku wydała zgodę na warte 40,5 mld USD przejęcie generycznego biznesu Allergan przez firmę Teva pod warunkiem wyzbycia się przez firmy części zasobów. Komisja Europejska stwierdziła, że firmy powinny odsprzedać większość generycznego biznesu Allergan w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Teva będzie również musiała wyzbyć się generycznego biznesu w Islandii, ale tam zachowa generyczny biznes należący obecnie do Allergan.

Merck, Pfizer i Verastem ogłosiły wspólne badania nad terapią combo w raku jajników

Firmy Merck, Pfizer i Verastem zawarły umowę, w ramach której dokonają oceny molekuły avelumab, eksperymentalnego w pełni ludzkiego przeciwciała monoklonalnego anty-PD-L1 IgG1, w połączeniu ze związkiem VS-6063 firmy Verastem, eksperymentalnym inhibitorem kinazy ogniskowo-adhezyjnej (FAK), u pacjentów z zaawansowanym rakiem jajników. Avelumab przechodzi obecnie badania kliniczne w wielu typach guza. Badania kliniczne Fazy I/Ib mają rozpocząć się w drugiej połowie 2016 roku. Warunki finansowe umowy nie zostały ujawnione.

Sanofi Pasteur i MSD ogłaszają zakończenie współpracy w zakresie szczepionek w Europie

Sanofi Pasteur i MSD ogłosiły zamiar zakończenia wspólnych działań biznesowych w zakresie szczepionek w Europie. Po rozwiązaniu spółki joint venture, obie firmy planują zintegrowanie odpowiednio swoich biznesów szczepionkowych w Europie z własnymi strukturami operacyjnymi. Od tej chwili będą niezależnie zarządzać swymi portfelami produktowymi i realizować własne niezależne strategie wzrostu na rynkach europejskich.

Teva zyskuje zgodę FDA dla pierwszego w USA odpowiednika Viagry, ale nie wejdzie na rynek do 2017 roku

Teva odbierze kawałek tortu ze sprzedaży blockbustera firmy Pfizer, leku Viagra (sildenafil), po tym jak amerykańska agencja FDA w dniu 9 marca 2016 zatwierdziła jej generyczną wersję. Jednak tańszy odpowiednik Viagry nie pojawi się na rynku amerykańskim przed grudniem 2017 roku. Jak powiedziała rzeczniczka Tevy, Denise Bradley, wynika to z zawartego w 2003 roku porozumienia pay-for-delay z firmą Pfizer, w którym Teva zobowiązała się nie wprowadzać produktu na rynek przed grudniem 2017 roku.

Ipsen zapłaci do 855 mln USD za prawa do leku firmy Exelixis

Francuski Ipsen nabył prawa do wiodącego produktu onkologicznego amerykańskiej firmy Exelixis, cabozantinib, w transakcji wartej do 855 mln USD plus ewentualne tantiemy.
Transakcja przyznaje firmie Ipsen prawa na wyłączność do komercjalizacji obecnych i potencjalnych przyszłych wskazań dla leku cabozantinib na rynkach poza Stanami Zjednoczonymi, Kanadą i Japonią, włączając lek Cometriq, który został dopuszczony w Unii Europejskiej do leczenia dorosłych pacjentów z postępującym, nieoperacyjnym, lokalnie zaawansowanym lub przerzutowym rdzeniastym rakiem tarczycy.

CHMP wydaje pozytywną opinię w sprawie schematu Viekirax + Exviera firmy AbbVie w terapii WZW C

Firma AbbVie uzyskała pozytywną opinię od Komitetu ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) działającego przy Europejskiej Agencji leków (EMA) dotyczącą stosowania leków Viekirax (ombitaswir/paritaprewir/ritonaWir) + Exviera (tabletki dazabuwiru) bez rybawaryny (RBV) u pacjentów z przewlekłym WZW C o genotypie 1b (GT1b) ze skompensowaną marskością wątroby (grupa A wg klasyfikacji Child-Pugh).

AstraZeneca i Acerta na dobrej drodze do uzyskania w UE statusu Leku Sierocego dla substancji acalabrutinib

AstraZeneca oraz Acerta Pharma, firma w której AstraZeneca posiada większościowe udziały, ogłosiły, że działający przy Europejskiej Agencji Leków (EMA) Komitet ds. Sierocych Produktów Leczniczych (COMP) wydał pozytywne opinie rekomendujące przyznanie Statusu Leczniczego Produktu Sierocego związkowi acalabrutinib (ACP-196). Trzy pozytywne opinie dotyczą terapii przewlekłej białaczki limfatycznej (CLL) / chłoniaka z małych limfocytów (SLL), chłoniaka z komórek płaszcza (MCL) i chłoniaka limfoplazmacytowego (Makroglobulinemia Waldenstroma, MG).

Sonda

W chwili obecnej nie ma żadnej aktywnej sondy.

Zobacz wyniki i pozostałe sondy